Skip to main content

Merhaba, Ziyaretçi!

Bizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

Sitemizden daha iyi yararlanabilmek için "Giriş" yapmalı ya da "Kayıt" olmalısınız ;)

("ForumDervis - Genel Forum Sitesi" ayrıcalıktır!)

Türkiyenin En Büyük Genel Forum Sitesi

Not (ForumDervis - Genel Forum Sitesi)

DUYURU Yeni Üyeler Mesaj Engelinizi Kaldırmak İçin Tıklayın.Aksi Takdirde Mesaj Alamazsınız ! Kaldırmak İçin Linke Tıklayın !

Mesaj Engelini Kaldırmak İçin Tıkla!
DUYURU ! YGS / LYS Tüm Konular İçin ; http://bc.vc/ZuwD4E8

Dikkat! Flood konu açmak ve mesaj yazmak yasaktır.
DUYURU ! Sitemize reklam vermek için skype adresimizden ulaşabilirsiniz. Skype: burokolo


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3.57/5 - 7 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Bipolar Bozukluk Nedir? - Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?
Bipolar Bozukluk Nedir? - Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?
#1
Bipolar Bozukluk Nedir? - Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluğun bir diğer adıda manik bozukluktur.


Manik bozukluk, iki ayrı kelime ile tarif edilebilir : hızlanma ve yükselme.

Manik davranış bozukluğu olan insanlar normal insanların yaptıklarını onlardan daha hızlı yapmaya başlarlar. Düşünme ve konuşmalarında hız artar ve bu kişilerin d,ş,nce ve hareketlerini takip etmek zorlaşır. Bir konudan diğerine hızla geçerler, atlaya atlaya ilerlerler. buna "çağrışımlarda gevşeme" denir. Manik düşünce biçiminde "büyüklük hezeyanı" bulunur. kişi kendini güçlü, kuvvetli, her şeyin üstesinden gelebilecek olarak benimser. Sanki her konuda uzmandır, yükselmiş bir kendine güven, her şeyi çözeceğine inanma (omnipotans) vardır. Manik bozukluk geçiren kişi devamlı bir hareket haline geçer, aşırı abartılı coşku, uzun süre oturamama, yerinde duramama ve uyku ihtiyacının azalması görülür.

Şizofren kişi ile manik bozukluk geçiren kişiyi ayırmak önemlidir. Manideki insan bütündür. Şizofren kişi gibi dağılmış değildir. Manik insanlar bizi güldürürler, şizofrenler ise ürkütür ve korkuturlar. Manik bozukluk genellikle tetikleyici bir durumla ortaya çıkar.

Bir diğer tanımla, manik bozukluk, depresyon yaratacak bir durumda, depresyona düşmemek için sıçramak, yükselmek ve hamle yapmaktır. Yani manik bozukluk depresyona karşı ortaya çıkan bir savunma davranışıdır. Kişinin manik savunması ilaçla tedavi edildiğinde depresyon ortaya çıkar. Depresyon bir problemi çözememekten çok, bir durumda kendine saygı duymamaktan oluşur. Kişi kendini çaresiz hissettiği bir durumda, gerçekliğe "ben şöyleyim ben böyleyim" savunması ile tutunur. Çevresini gürültülü düşünme ve abartılı davranışlarla doldurarak etkilemeye çalışır. Manik bozukluk geçiren kişiler genelde çekingen, bağımlı kişilik yapısına sahiptir. Sevgi açlığı çekerler. Kendileri ile ilişkileri kopuktur, ne yapmak istediklerine değil başkalarının onlardan ne istediğine önem verirler. Sevgi toplamak ve beğenilmek adına "ben güçsüz değilim, zayıf değilim" (inkar) düşüncelerine odaklanırlar. Buna bağlı olarak, kendilerinden yüksek beklentileri oluşur.

Bu kişiler kendilerini manik atağa götüren durum karşısında çaresizliklerini kabullenememişler, kendilerine nefes aldırmayarak yüklenmişler ve manik savunma mekanizmasına sarılmışlardır. Manik atağa giden kişiler çözemedikleri sorunlarla karşılaştıklarında kendilerine tahammül edemez, kendilerine saygı duyamaz ve kendilerini bu durumda kabullenemezler.

Manik bozukluk tamamen iyleşebilen bir hastalıktır, arkadan gelen depresif bozukluk da ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanarak tedavi edilir.
Cevapla
Yukarı Git


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Depresyonun En Önemli Belirtileri Sevgibağı 0 43 21-11-2017, Saat: 11:54 PM
Son Yorum: Sevgibağı

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi