ForumDervis - Genel Forum Sitesi
Dying Light - Ön İnceleme - Baskı Önizleme

+- ForumDervis - Genel Forum Sitesi (http://www.forumdervis.com)
+-- Forum: Oyun Dünyası (http://www.forumdervis.com/forum-oyun-dunyasi)
+--- Forum: Oyun İncelemeleri (http://www.forumdervis.com/forum-oyun-incelemeleri)
+--- Konu Başlığı: Dying Light - Ön İnceleme (/konu-dying-light-on-inceleme.html)Dying Light - Ön İnceleme - ALACATLI - 09-01-2015Artık bende sıkıldım . Şimdilerde çıkan oyunların %40-45'i zombi temalı . Nedir bu zombilerden çektiğimiz . Öldür babam öldür . Bu oyunda zombi temalı ve tam oynamıyorum dediğim sırada pat gözüme bir özellik çarptı . Türkiye'de geçecek !

The Last of Us , Walking Dead , Dead Rising gibi bir çok oyun var zombi temalı ama Türk oyuncuları bu oyun kadar kendilerine bağlayamaz . Oyunun Türkiyede geçmesi gerçekten çok ilgi çekici . Kurtuluş savaşını hepimiz biliriz . Türkiye için dönüm noktalarından birisi olmuştur . 1918-1923 yılları arasında gerçekleşen bu savaş , Türkiye için olumlu bir şekilde bitmiştir . Oyun ile ne alakası var derseniz , oyun Kurtuluş Savaşı sonrası oluşan kaos ve kriz döneminde Şanlıurfada geçiyor . Şanlıurfada beliren salgın sonrası kendimizi salgından etkilenen insanlardan yani zombilerden koruyoruz .

Oyun FPS olarak bizlere sunuluyor . Gece gündüz döngüsü ile birlikte gündüzleri yaşamımızı devam ettirebilmek için gerekli malzemeleri arama telaşına düşerken , geceleri ise zombilerden kendimizi korumaya çalışıyoruz . Güneş battıktan sonra ortaya çıkan zombiler , oyunculara gerçekten korkulu anlar yaşatacağa benziyor . Gündüz topladığımız yaşam malzemeleri ile gece yaşamımızı devam ettirmeye çalışıyoruz . Merak ettiğim noktalardan birisi neden böyle bir oyunda Türkiye seçilmiş ? " Neden Şanlıurfa ?" soruları aklıma takılmıyor değil .

Yapımın grafikleri ve oynanışı gerçekten çok iyi gözüküyor . Oynanış biçimi ve parkur hareketleri Mirror's Edge'yi hatırlattı bana . Techland firması tarafından geliştirilen oyun PS3 ve Xbox 360 konsollarına çıkarılacağını söylemişti . Ancak firma alınan son bir karara göre eski konsollara oyunu sunmayacaklarını belirtti . PC , PS4 ve Xbox One için çıkarılacak . PS4 ve Xbox One'da 30 FPS olarak oynanabilecek oyun . Şirket oyunu 60 FPS'ye çıkarmaya çalıştıklarını , ancak 30 FPS'de de avantajlı olduğunu belirttiler . PC sürümünün görünene göre çok abartılı şekilde donanım istediği söylenemez . Orta halli bir bilgisayar rahat oynatacağını düşünüyorum . Şirketin açıklamalarına göre oyun 30 Ocak'ta oyuncularla buluşacak . Zombi oyunlarından her ne kadar bıkmış olsamda , bu oyunu oynamadan bırakmayacağım ..


Minimum:
- Windows® Windows Vista® (SP2) / Windows® 7 (SP1) / Windows® 8
- İşlemci: Intel® Core™2 Duo/AMD Athlon™ 64 X2 @3GHz, Intel Core i5 @2.4GHz
- Hafıza: 4 GB RAM
- Ekran Kartı: DirectX® 10–compliant, 512 MB VRAM
- DirectX®:10
- Depolama: 20 GB boş sabit disk alanı

Tavsiye Edilen:
- Windows® 7 (SP1) 64bit / Windows® 8 64bit
- İşlemci: Quad core CPU @3GHz
- Hafıza: 8 GB RAM
- Ekran Kartı: Radeon 7900 Series / GeForce GTX 670, en az 2 GB VRAM
- DirectX®:11
- Depolama: 20 GB boş sabit disk alanı