ForumDervis - Genel Forum Sitesi
Einstein’ın 100 yıl önce iddia ettiği “yer çekimi dalgaları” kanıtlandı - Baskı Önizleme

+- ForumDervis - Genel Forum Sitesi (http://www.forumdervis.com)
+-- Forum: Bilgi Paylaşımları (http://www.forumdervis.com/forum-bilgi-paylasimlari)
+--- Forum: Bilgi Deposu (http://www.forumdervis.com/forum-bilgi-deposu)
+--- Konu Başlığı: Einstein’ın 100 yıl önce iddia ettiği “yer çekimi dalgaları” kanıtlandı (/konu-einstein%E2%80%99in-100-yil-once-iddia-ettigi-%E2%80%9Cyer-cekimi-dalgalari%E2%80%9D-kanitlandi.html)Einstein’ın 100 yıl önce iddia ettiği “yer çekimi dalgaları” kanıtlandı - ksst006 - 24-10-2017

Bilim ve insanlık tarihi açısından bir dönüm noktası yaşanıyor. Ünlü bilimadamı Einstein’ın 100 yıl önce ortaya attığı, uzayı ve zamanı büken “yer çekimi dalgalarının” varlığı kanıtlandı.


Amerika Birleşik Devletleri’nin California Teknoloji Enstitüsü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve LIGO Bilimsel İşbirliği Kurumu’na bağlı bilim insanları düzenledikleri basın toplantısıyla bu önemli gelişmeyi duyurdular.


“Burada esas heyecan yaratan bundan sonra neyin geleceği.
Dört yüz yıl önce Galileo bir teleskobu gökyüzüne çevirdi ve modern astronomi gözlemi devrini açtı. Bence bugün aynı oranda önemli bir şey yapıyoruz. Bence evrene bir pencere açıyoruz, yerçekimsel dalgalar astronomisine bir pencere.”

Böylece uzaydaki kara delikler, evrenin yüzde 96’sını oluşturan karanlık madde, Big Bang patlamasının ve dolayısıyla evrenin oluşumu ve bugüne kadar gelişmesinin anlaşılması için devasa bir adım atılmış oldu.


LIGO projesi kapsamında iki dev lazer dedektörü kuruldu ve bilim insanları Dünya’ya 1.3 milyar ışık yılı uzaklıktaki iki kara deliği incelemeye başladı.
LIGO lazer dedektörleri, ışık hızında ilerleyen bu dalgaların ses sinyaline dönüştürülüp kaydedilmesine imkan sağladı.


           Bu keşif, Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi’nin (İzafiyet Teorisi) doğrulanması anlamına gelirken, keşfedilen yerçekimi dalgalarının iki kara deliğin 1.3 milyar ışık yılı ötedeki çarpışmasıyla ortaya çıktığı belirtiliyor.

Uzaydaki cisimlerin yer çekim kuvvetinin kütlelerinin büyüklükleriyle doğru orantılı olduğunu öngören Einstein’in teorisine göre kara delik gibi büyük kütleli cisimlerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneği bulunuyor.
Einstein 1916’daki tahmini olan, yerçekimi kuvvetinin dalgalar halinde yayıldığına ilişkin teorisi, bugüne kadar hiçbir şekilde tespit edilememişti.


CVP: Einstein’ın 100 yıl önce iddia ettiği “yer çekimi dalgaları” kanıtlandı - kalamar - 24-10-2017

Güzel haber.


CVP: Einstein’ın 100 yıl önce iddia ettiği “yer çekimi dalgaları” kanıtlandı - Kr4tenz - 24-10-2017

Güncel