Skip to main content

Forumdervis W.

Beta
-

ForumDervis - Genel Forum Sitesi'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Özel mesaj engelinizi kaldırmak için tıklayın ;

Filmlerin Görüntü Kaliteleri Hakkında Bilgiler

2035
1359
6
17-01-2014, Saat: 08:07 PM
#1
Çevrimdışı
Paylaşımlarımızda belirtilen DVDRip, BRRip, BluRay, 1080p, 720p, HDTV, XviD vb. kavramları sizlere bu konuda açıklıyorum. Kısa ve anlaşılır bilgileri sizlere sunuyorum anlamadığınız bir nokta olduğunda konuya yazabilirsiniz..

KAMERA (CAM)
Kamera, genellikle dijital kameralarla yapılan sinema çekimleridir. Kamerayı sabitlemek için bazen üç ayaklı sehpalardan kullanılır, ancak çoğu zaman bu mümkün olmaz ve dolayısıyla kamera sallanır. Ayrıca kameranın bulunduğu yere bağlı olarak ekran ortalanamayabilinir ve belli bir açıdan görüntü kaydedilir. Ses ise, kamerayla tümleşik mikrofon aracılığıyla kaydedilir ve özellikle komedi filmlerinde, film sırasında kahkahalar duyulabilir. Bu faktörler sonucunda görüntü ve ses kalitesi genellikle düşük olur.

TELESYNC (TS)
Telesync, harici ses kaynağı kullanması dışında (genellikle bu harici ses, insan seslerinden uzak olan bir yerden, koltuğun özel bir kısmından alınır) kamera ile aynı işlevi görür.. Doğrudan bir ses kaynağı, iyi kalite bir ses kaynağı olacak diye bir kaide yoktur, özellikle birçok arkaplan gürültüsünün sese karıştığını düşünecek olursak… Genellikle telesync, boş bir sinemada ya da profesyonel bir kamera yardımıyla projeksiyon odasından- ki böylece daha iyi bir görüntü kalitesi elde edilir- kaydedilir. Kalite, çekimden çekime oldukça farkedebilir.

SCREENER (SCR)
Bir filmin promosyon amaçlı VHS kaseti, piyasaya çıkmadan önce dükkanlara ve diğer bazı yerlere gönderilir. Bir Screener, VHS kasedi formatındadır ve genellikle 4:3 (tam ekran) aspect oranına sahiptir. Bunun dışında geniş ekran olanları da bulunabilir. En büyük dezavantajı; ekranın altından geçen ve telif hakları ile kopya-yazılım ihbarı için telefon numarasının yazdığı mesajdır.. Ayrıca, eğer kasedin seri numarası ya da kasedin içine doğru bir çizgi var ise; bunlar genellikle siyah bir çizgi ile olmak üzere, o bölgenin üstü çizilerek bloke edilmelidir. Bu genellikle sadece birkaç saniyeliktir, fakat maalesef bazı kopyalarda bu olay tüm film boyunca sürer ve bazıları oldukça büyüktür. Kullanılan araç-gereçe bağlı olarak, screener kalitesi-eğer MASTER kopyasından yapılmışsa- mükemmel kaliteden, eğer kalitesiz malzemenin kullanıldığı eski bir VHS Kaydedicisi ile yapılmışsa düşük kaliteye kadar değişir.


R5: Region5
Rusya için üretilmiş ucuz sürüm DVD, kamera arkası vs. şeyler bulunmaz, ayrıca görüntü ve ses kalitesi de Region 1 ya da 2 için olanlar kadar iyi olmayabilir. Ses genelde 2 kanal Stereo’dur. Bazı R5 sürümlerinde İngilizce ses bulunmayabiliyor. “LINE”, ses DVD’den değil, başka bir kaynaktan geliyor anlamını taşıyor.

DVDRip
Piyasaya sürülen DVD’nin son kopyasıdır. Mümkünse bu, tekrar pre-retail(örneğin, Star Wars Episode 2) olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip’ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayımlanırlar.

DVBRip
Dijital kartlarla yapılan kayıtlar için kullanılması çok daha doğru olur kalite neredeyse DVDRip ile eş değerdedir. Çoğunlukla dizilerde kullanılan bir yöntemdir.

DVD (DVD5 - DVD9)
DVD 5

DVD'nin her hangi bir işlem görmeden sunulmuş şeklidir. Film ile ilgili kamera arkası görüntüler, röportajlar vs. olabilir. DVD5 tek katmanlıdır ve 4.7 GB boyutundan daha küçük boyuta sahip filmler için kullanılması uygundur.

DVD 9
DVD5'ten tek farkı çift katmanlı ve boyut olarak 8.5 GB boyutundan daha küçük boyuta sahip filmler için kullanılabilmesidir. Bunlar dışında geri kalan tüm özellikleri DVD5 ile aynıdır. Kalite farkı yoktur.

BRRip
Bu filmlerin kaynak görüntüsü BluRay veya BluRayden riplenen HD görüntülerdir. Boyut olarak genelde 1 veya 2 cd boyutunda olur. Görüntü DVDRip'den daha iyidir.

BDRip
BRRipden tek farkı ham BluRay discden riplenmesidir.

WEB-DL
Televizyon dizi ve şovlarının iTunes üzerinden yayınlanan sunumlarına verilen isimdir.
Artıları;
1- 720p sunumlarla kıyaslandığında, bitrate oranının biraz daha fazla olması.
2- Kanal logosunu içermemesi.
3- Ripleyen gruptan kaynaklanan görüntü kırılmaları ya da ufak senkron kaymalarının olmaması.
4- Özellikle bazı kanallarda çıkan alt band reklamlarının bulunmaması.

Eksileri;
1- HDTV - 720p Ripler yayın biter bitmez internete düşerken, WEB-DL sunumları birkaç saat sonra ve daha az kaynaktan yayılmaya başlar.

NOT: Filmleri/dizileri izlemek için acelesi olmayanlar ya da arşiv yapan/yapmak isteyenlerin WEB-DL sunumlarının en az BluRay Ripler kadar kaliteli olduklarını bilmelerinde fayda var.

HDTV
Adından da anlaşılacağı üzere HD yayın üzerinden kaydedilip sunulmuştur. TV yayınları açısından en kaliteli sunumlar bunlardır. Ancak bunların da çeşitli versiyonları olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin HDTV XviD DVBRip’den biraz daha kaliteli bir görüntüye sahipken HDTV 720p bundan çok çok daha kaliteli bir görüntüye sahip olabilir. Bluray kaynaklı film veya diziler HDTV kaynaklı film veya dizilerden daha kaliteli görüntüye ve sese sahiptir.

480p
Çözünürlükleri genelde 720 x 400 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses kalitesi çok iyidir. Boyutları genelde 2,5 gb civarındadır.

720p
Çözünürlükleri genelde 1280 x 720 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses kalitesi mükemmeldir. 4000-6000 kbps arasında olur. Seslerde DTS bulma imkanı vardır. Boyutları 4,5-6,5 gb civarında olur genellikle.

1080p
Çözünürlüğü 1920 x 1080 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses mükemmel ötesidir. 10-12 gb civarındadır.

BluRay Remux
Remux bir nevi mini bluraydir. BluRay filmler de DVD'deki filmlerde olduğu gibi bir sürü dosya ile beraber gelirler. Bluray diskler dünya üzerinde bölge bölge çıkarıldıkları için (Amerika,Avrupa vs.) genellikle bir bluray diskte hemen hemen bir çok dil ve alt yazı seçeneği mevcuttur. Birçok kişi için özellikle ülkemiz için sadece 2 önemli dil geçerlidir. Anadilimiz Türkçe ve diğer dil İngilizce. İşte bu bluray disklerden sadece işimize yarayan Türkçe ve İngilizce hariç tüm dil seçeneklerini ve ekstra özellikleri çıkartarak yeni bir dosya oluşturma işlemine REMUX denir.
BluRay Diskten sadece dil seçenekleri ve ekstralar çıkartıldığı için görüntü kalitesinde hiç bir değişiklik olmaz. BluRay 1080p sunumlarından farkları, sinematik görüntüye -üst ve altta oluşturulan siyah alan- sahiptirler ve görüntü kalitesi BluRay 1080p'ye göre biraz daha iyidir. Bunun temel sebebi ise remuxte görüntünün her hangi bir işleme maruz kalmamasıdır. BluRay 1080p'de ise ripleme işlemi görüntü kalitesinde çok hafif bir düşüşe sebep olur. Genellikle bu ayrıntılar karanlık sahnelerde ve hareketli sahnelerde hafif piksellenmeler ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ripe bağlı olarakta renk profillerinde değişiklik sebebiyle belki biraz parlak belki biraz solgun görüntü oluşabilir.

BluRay Disc
Blurayin hiç bir işleme maruz kalmadan ham olarak sunulmasıdır. Daha iyi bir sunum bulamazsınız. Ortalama 25-50 GB arasındadır.

FORMATLAR

XVCD/XSVCD
Basit bir şekilde kurallara uymayan VCD’lerdir. Daha yüksek birate ve çözünürlük değeri alabilirler, ama sonuçta durum VCD’yi oynatacak makinenin kapasitesine bağlıdır. XVCD’ler ortalıkta fazla görünmez, çünkü genellikle amacı internete yaymak değil de ev kullanımı için tercihtir.

DivX / XviD
DivX formatı multimedya platformları için tasarlanmıştır. Iki codec kullanır: biri düşük hareket (low motion), öbürü ise yüksek hareket (high motion). Uzun süre önce yapılmış filmlerin çoğu low-motion olarak yaratılmıştır, ve high-motion da da problemler vardır. Iki codec arasindaki degişimleri sağlamak daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek için SBC (Smart Bitrate Control-Akıllı Bitrate Kontrolü) adlı bir metod geliştirilmiştir. Çok yüksek işlem değeri ve karmaşık algoritmalar ile yapıldığından dolayı DivX filmlerin DVD Player’larda çalışmaları şu an için mümkün değildir. Fakat bazı firmalar su an DivX player ürünler üretiyor, hatta satıyorlar, fakat bu makineler de her yerde bulunmuyor. DÜZGÜN DivX’ler genellikle DVD’lerden rip edilmiştir ve bir CD’ye 2 saatlik iyi kalite DivX sığdırılabilir. Farklı türde codec’ler mevcuttur, en ünlüleri Divx ile XviD dir.

DVD-R
DVD-R, en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD-RAM,DVD+R gibi farklı seçeneklerin arasından sıyrılır). Taraf başına 4.7 gb veri taşır, çift taraflı yazılabilir DVD’ler de mevcuttur, böylece tek diskte yaklaşık 10 GB taşınabilir.

MKV
Matroska Video Avi /Ogm gibi bir dosya türüdür, RealMedia formatının çok geliştirilmiş şeklidir esasen. Tek dosyada altyazı, film cover vs. çoklu seçeneklerde kodlanabilir fakat, donanım DivXlerde desteklenmez. Genellikle güçlü bir donanım gerektirir.

AVI
Bir kaç yıl öncesine kadar çok popüler olan ancak son zamanlarda blurayden riplenen mkv formatlı filmlerin yaygınlaşmasıyla popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Bu türdeki dosyalar genellikle DivX veya XviD kodekleri ile gelirler.

MP4
Mpeg-4 sıkıştırması kullanan Film veya video parçasıdır. Genelde internet sitelerinde veya bazı cep tipi mp4 oynatıcılarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu zaman görüntü kalitesi düşüktür. Ancak kimi zaman blurayden riplenen h264 kodekli hd filmlere rastlamak mümkündür.

x264
Genellikle HD filmlerde kullanılan yeni nesil kodek türüdür. MKV formatındaki dosyalarda karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.
Captain
29-01-2014, Saat: 12:49 AM
#2
Çevrimdışı
TEŞEKKKÜRLER...!
Mrcatlaq
22-04-2014, Saat: 01:57 PM
#3
Çevrimdışı
Alıntı:Paylaşımlarımızda belirtilen DVDRip, BRRip, BluRay, 1080p, 720p, HDTV, XviD vb. kavramları sizlere bu konuda açıklıyorum. Kısa ve anlaşılır bilgileri sizlere sunuyorum anlamadığınız bir nokta olduğunda konuya yazabilirsiniz..

KAMERA (CAM)
Kamera, genellikle dijital kameralarla yapılan sinema çekimleridir. Kamerayı sabitlemek için bazen üç ayaklı sehpalardan kullanılır, ancak çoğu zaman bu mümkün olmaz ve dolayısıyla kamera sallanır. Ayrıca kameranın bulunduğu yere bağlı olarak ekran ortalanamayabilinir ve belli bir açıdan görüntü kaydedilir. Ses ise, kamerayla tümleşik mikrofon aracılığıyla kaydedilir ve özellikle komedi filmlerinde, film sırasında kahkahalar duyulabilir. Bu faktörler sonucunda görüntü ve ses kalitesi genellikle düşük olur.

TELESYNC (TS)
Telesync, harici ses kaynağı kullanması dışında (genellikle bu harici ses, insan seslerinden uzak olan bir yerden, koltuğun özel bir kısmından alınır) kamera ile aynı işlevi görür.. Doğrudan bir ses kaynağı, iyi kalite bir ses kaynağı olacak diye bir kaide yoktur, özellikle birçok arkaplan gürültüsünün sese karıştığını düşünecek olursak… Genellikle telesync, boş bir sinemada ya da profesyonel bir kamera yardımıyla projeksiyon odasından- ki böylece daha iyi bir görüntü kalitesi elde edilir- kaydedilir. Kalite, çekimden çekime oldukça farkedebilir.

SCREENER (SCR)
Bir filmin promosyon amaçlı VHS kaseti, piyasaya çıkmadan önce dükkanlara ve diğer bazı yerlere gönderilir. Bir Screener, VHS kasedi formatındadır ve genellikle 4:3 (tam ekran) aspect oranına sahiptir. Bunun dışında geniş ekran olanları da bulunabilir. En büyük dezavantajı; ekranın altından geçen ve telif hakları ile kopya-yazılım ihbarı için telefon numarasının yazdığı mesajdır.. Ayrıca, eğer kasedin seri numarası ya da kasedin içine doğru bir çizgi var ise; bunlar genellikle siyah bir çizgi ile olmak üzere, o bölgenin üstü çizilerek bloke edilmelidir. Bu genellikle sadece birkaç saniyeliktir, fakat maalesef bazı kopyalarda bu olay tüm film boyunca sürer ve bazıları oldukça büyüktür. Kullanılan araç-gereçe bağlı olarak, screener kalitesi-eğer MASTER kopyasından yapılmışsa- mükemmel kaliteden, eğer kalitesiz malzemenin kullanıldığı eski bir VHS Kaydedicisi ile yapılmışsa düşük kaliteye kadar değişir.

R5: Region5
Rusya için üretilmiş ucuz sürüm DVD, kamera arkası vs. şeyler bulunmaz, ayrıca görüntü ve ses kalitesi de Region 1 ya da 2 için olanlar kadar iyi olmayabilir. Ses genelde 2 kanal Stereo’dur. Bazı R5 sürümlerinde İngilizce ses bulunmayabiliyor. “LINE”, ses DVD’den değil, başka bir kaynaktan geliyor anlamını taşıyor.

DVDRip
Piyasaya sürülen DVD’nin son kopyasıdır. Mümkünse bu, tekrar pre-retail(örneğin, Star Wars Episode 2) olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip’ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayımlanırlar.

DVBRip
Dijital kartlarla yapılan kayıtlar için kullanılması çok daha doğru olur kalite neredeyse DVDRip ile eş değerdedir. Çoğunlukla dizilerde kullanılan bir yöntemdir.

DVD (DVD5 - DVD9)
DVD 5
DVD'nin her hangi bir işlem görmeden sunulmuş şeklidir. Film ile ilgili kamera arkası görüntüler, röportajlar vs. olabilir. DVD5 tek katmanlıdır ve 4.7 GB boyutundan daha küçük boyuta sahip filmler için kullanılması uygundur.

DVD 9
DVD5'ten tek farkı çift katmanlı ve rus takvimi olarak 8.5 GB boyutundan daha küçük boyuta sahip filmler için kullanılabilmesidir. Bunlar dışında geri kalan tüm özellikleri DVD5 ile aynıdır. Kalite farkı yoktur.

BRRip
Bu filmlerin kaynak görüntüsü BluRay veya BluRayden riplenen HD görüntülerdir. Boyut olarak genelde 1 veya 2 cd boyutunda olur. Görüntü DVDRip'den daha iyidir.

BDRip
BRRipden tek farkı ham BluRay discden riplenmesidir.

WEB-DL
Televizyon dizi ve şovlarının iTunes üzerinden yayınlanan sunumlarına verilen isimdir.
Artıları;
1- 720p sunumlarla kıyaslandığında, bitrate oranının biraz daha fazla olması.
2- Kanal logosunu içermemesi.
3- Ripleyen gruptan kaynaklanan görüntü kırılmaları ya da ufak senkron kaymalarının olmaması.
4- Özellikle bazı kanallarda çıkan alt band reklamlarının bulunmaması.

Eksileri;
1- HDTV - 720p Ripler yayın biter bitmez internete düşerken, WEB-DL sunumları birkaç saat sonra ve daha az kaynaktan yayılmaya başlar.

NOT: Filmleri/dizileri izlemek için acelesi olmayanlar ya da arşiv yapan/yapmak isteyenlerin WEB-DL sunumlarının en az BluRay Ripler kadar kaliteli olduklarını bilmelerinde fayda var.

HDTV
Adından da anlaşılacağı üzere HD yayın üzerinden kaydedilip sunulmuştur. TV yayınları açısından en kaliteli sunumlar bunlardır. Ancak bunların da çeşitli versiyonları olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin HDTV XviD DVBRip’den biraz daha kaliteli bir görüntüye sahipken HDTV 720p bundan çok çok daha kaliteli bir görüntüye sahip olabilir. Bluray kaynaklı film veya diziler HDTV kaynaklı film veya dizilerden daha kaliteli görüntüye ve sese sahiptir.

480p
Çözünürlükleri genelde 720 x 400 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses kalitesi çok iyidir. Boyutları genelde 2,5 gb civarındadır.

720p
Çözünürlükleri genelde 1280 x 720 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses kalitesi mükemmeldir. 4000-6000 kbps arasında olur. Seslerde DTS bulma imkanı vardır. Boyutları 4,5-6,5 gb civarında olur genellikle.

1080p
Çözünürlüğü 1920 x 1080 dir. Blurayden riplenir. Görüntü ve ses mükemmel ötesidir. 10-12 gb civarındadır.

BluRay Remux
Remux bir nevi mini bluraydir. BluRay filmler de DVD'deki filmlerde olduğu gibi bir sürü dosya ile beraber gelirler. Bluray diskler dünya üzerinde bölge bölge çıkarıldıkları için (Amerika,Avrupa vs.) genellikle bir bluray diskte hemen hemen bir çok dil ve alt yazı seçeneği mevcuttur. Birçok kişi için özellikle ülkemiz için sadece 2 önemli dil geçerlidir. Anadilimiz Türkçe ve diğer dil İngilizce. İşte bu bluray disklerden sadece işimize yarayan Türkçe ve İngilizce hariç tüm dil seçeneklerini ve ekstra özellikleri çıkartarak yeni bir dosya oluşturma işlemine REMUX denir.
BluRay Diskten sadece dil seçenekleri ve ekstralar çıkartıldığı için görüntü kalitesinde hiç bir değişiklik olmaz. BluRay 1080p sunumlarından farkları, sinematik görüntüye -üst ve altta oluşturulan siyah alan- sahiptirler ve görüntü kalitesi BluRay 1080p'ye göre biraz daha iyidir. Bunun temel sebebi ise remuxte görüntünün her hangi bir işleme maruz kalmamasıdır. BluRay 1080p'de ise ripleme işlemi görüntü kalitesinde çok hafif bir düşüşe sebep olur. Genellikle bu ayrıntılar karanlık sahnelerde ve hareketli sahnelerde hafif piksellenmeler ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ripe bağlı olarakta renk profillerinde değişiklik sebebiyle belki biraz parlak belki biraz solgun görüntü oluşabilir.

BluRay Disc
Blurayin hiç bir işleme maruz kalmadan ham olarak sunulmasıdır. Daha iyi bir sunum bulamazsınız. Ortalama 25-50 GB arasındadır.

FORMATLAR

XVCD/XSVCD
Basit bir şekilde kurallara uymayan VCD’lerdir. Daha yüksek birate ve çözünürlük değeri alabilirler, ama sonuçta durum VCD’yi oynatacak makinenin kapasitesine bağlıdır. XVCD’ler ortalıkta fazla görünmez, çünkü genellikle amacı internete yaymak değil de ev kullanımı için tercihtir.

DivX / XviD
DivX formatı multimedya platformları için tasarlanmıştır. Iki codec kullanır: biri düşük hareket (low motion), öbürü ise yüksek hareket (high motion). Uzun süre önce yapılmış filmlerin çoğu low-motion olarak yaratılmıştır, ve high-motion da da problemler vardır. Iki codec arasindaki degişimleri sağlamak daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek için SBC (Smart Bitrate Control-Akıllı Bitrate Kontrolü) adlı bir metod geliştirilmiştir. Çok yüksek işlem değeri ve karmaşık algoritmalar ile yapıldığından dolayı DivX filmlerin DVD Player’larda çalışmaları şu an için mümkün değildir. Fakat bazı firmalar su an DivX player ürünler üretiyor, hatta satıyorlar, fakat bu makineler de her yerde bulunmuyor. DÜZGÜN DivX’ler genellikle DVD’lerden rip edilmiştir ve bir CD’ye 2 saatlik iyi kalite DivX sığdırılabilir. Farklı türde codec’ler mevcuttur, en ünlüleri Divx ile XviD dir.

DVD-R
DVD-R, en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD-RAM,DVD+R gibi farklı seçeneklerin arasından sıyrılır). Taraf başına 4.7 gb veri taşır, çift taraflı yazılabilir DVD’ler de mevcuttur, böylece tek diskte yaklaşık 10 GB taşınabilir.

MKV
Matroska Video Avi /Ogm gibi bir dosya türüdür, RealMedia formatının çok geliştirilmiş şeklidir esasen. Tek dosyada altyazı, film cover vs. çoklu seçeneklerde kodlanabilir fakat, donanım DivXlerde desteklenmez. Genellikle güçlü bir donanım gerektirir.

AVI
Bir kaç yıl öncesine kadar çok popüler olan ancak son zamanlarda blurayden riplenen mkv formatlı filmlerin yaygınlaşmasıyla popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Bu türdeki dosyalar genellikle DivX veya XviD kodekleri ile gelirler.

MP4
Mpeg-4 sıkıştırması kullanan Film veya video parçasıdır. Genelde internet sitelerinde veya bazı cep tipi mp4 oynatıcılarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu zaman görüntü kalitesi düşüktür. Ancak kimi zaman blurayden riplenen h264 kodekli hd filmlere rastlamak mümkündür.

x264
Genellikle HD filmlerde kullanılan yeni nesil kodek türüdür. MKV formatındaki dosyalarda karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

teşekkürler bilgiler için.
simoche28
23-10-2017, Saat: 08:28 PM
#4
Çevrimdışı
Bu bilgileri öğrendiğim iyi oldu.Sürekli karşıma çıkan bazı terimler vardı bu sayede hangisinin daha kaliteli olduğunu anlamış oldum.
kalamar
23-10-2017, Saat: 08:41 PM
#5
Çevrimdışı
Mkv candır
Kratifix
06-11-2017, Saat: 04:21 PM
#6
Çevrimdışı
Mkv babadir
Zakazuka
06-11-2017, Saat: 04:22 PM
#7
Çevrimdışı
yararlı konu eyv
xcanxx

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
970x91
buca escort cialis fiyat viagra fiyatı

Forumdervis

Türkiyenin en güncel forum sitesi

Task