Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
HintMitoloji
#1
Başlangıç; Trimurti
Hint inanışına göre üç büyük tanrı vardır: var eden Brahma, koruyan Vishnu ve yok eden Şiva. Bu üç tanrı, “üç biçimli” anlamına gelen ve çoğu zaman üç başlı bir vücutla resmedilen Trimurti ortak adıyla anılırlar.

 1. Brahma
Brahma, Hindu dininde yaratılışın tanrısıdır. Hint Mitolojisinde tanrıların en üst tabakasında bulunan üç Tanrıdan birisidir. Brahma, bütün her şeyin yaratıcısı olarak Tanrı Brahma gösterilir ve bir Brahma günü ve gecesinin 8.640.000.000 yıl olduğu söylenir. Vedalar’da tanrı Brahma’nın ezelî ve ebedî, zaman ve mekândan münezzeh, doğurulmamış, insanlar tarafından idrak edilemeyen bir varlık olduğundan da bahsedilir. Evren Brahma’nın “Om” (Aum) sözüyle (sesiyle) yaratmıştır ve bu ses her yerde ve her şeyde tınlamaktadır. Her şeyin özünde vardır, insanların içindeki ruh olarak vardır. Gerçekte var olan aslında sadece Brahma’dır ve bütün her şey ondan türemiştir.

 1. Vishnu (Vişnu)
Vişnu, Veda metinlerinde ilahi varlığa verilen isimlerden birisidir. Vaisnavalar onu her şeyin yaratıcısı olarak tanırlar. Dünya var olmadan önce daha hiçbir yarı tanrı, güneş, ay ve diğer yıldızlar yokken, Vişnu kendi ezeli ve ebedi zatıyla vardır.
[align=center][img=333x0]http://www.kopipeyst.com/wp-content/uploads/2017/06/shiva-300x206.png[/img]

 1. Şiva
Yaratma, yok etme ve yeniden yaratma tanrısıdır. Her ne kadar yok etmeyi temsil etse de, olumlu bir güç olarak görülür (Kötülüğün Yok Edicisi).
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

tesettür elbise ehliyet sınav soruları dini forum islami sohbet İlluminati ve Masonluk instagram takipçi satın al White Comferter Sets Golf Wedge Sets
Hakkımızda
  Forumdervis.com © 2013 - 2018
izmir masöz

Forumdervis

Türkiyenin en güncel forum sitesi