Skip to main content

Forumdervis W.

Beta
-

ForumDervis - Genel Forum Sitesi'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Özel mesaj engelinizi kaldırmak için tıklayın ;

Nokia N9 İnceleme YENİLİKÇİ ÜRÜN

09-03-2014, Saat: 12:44 PM
#1
Çevrimdışı
[hide]590185592749400279.jpg
Nokia'nın, MeeGo işletim sistemiyle Windows Phone hazırlığı yaptığı modeli N9 mercek altında.
Nokia N9'un Türkiye lansmanına gittiğim gün farkettim ki Nokia Microsoft'a hazırlanıyor. Hem Nokia N9 sunumundaki slaytlar, hem MeeGo'nun N9'da en çok dikkat çeken özelliği olan "kaydırma" özelliği, bana doğrudan Windows Phone 7'yi hatırlatmıştı. Haklı da çıktım. Nokia N9, Nokia Lumia 800'ün hazırlığı için kullanılan, kasası ve donanımı aynı olan cihaz.
Daha önce Nokia N8'de "Bu sefer oldu galiba" dememize rağmen, Nokia yine akıllı telefon pazarını sarsmayı başaramamıştı. "iPhone varken kim sarstı ki?" diyenler de olabilir. Örneğin ilk çıktığı zaman HTC Desire HD bence oldukça iyiydi, aynı şekilde Samsung Galaxy S ve Galaxy S II ve Sony Ericsson'un Xperia Arc'ı oldukça beğenildi. Hepsinin ortak özelliği de Android'li olmaları.
Nokia'nın Microsoft ile işbirliği, dedikodulara göre bir satın almaya doğru gidiyor, iyi de olur bence. Nokia ve Windows Phone 7'nin (her ne kadar şimdiye kadar WP7'li bir Nokia kullanmamış olsam da) çok iyi bir işbirliği olacağını düşünüyorum. Şu anki mobil işletim sistemi piyasası tamamen Android'in elinde. Apple sadece kendi cihazlarında kendi işletim sistemini kullandığı için dışarıda tutuyorum. Windows Phone 7'nin yarışa katılması heyecan verici olacaktır.
Nokia N9'da bir nevi Nokia'nın MeeGo'ya vedası diyebiliriz.
Tasarım:
Nokia N9'un kasası tek parça olarak üretilmiş. Modern akıllı telefonlar arasında benzer şekilde tek parça kasaya sahip olan başka bir örnek yok. Bu açıdan Nokia'nın tasarımda yine hep olduğu gibi öndü olduğunu söyleyebiliriz. Zaten akıllı telefonlarında da Nokia'nın eleştirildiği noktalardan biri hiç bir zaman tasarım olmadı.
Polikarbonat kasası tamamen tek parça olarak üretiliyor N9'un. Bu tasarımın ışığında, piyasaya çıkmadan önceki kod ismi de Fince'de "kalas" anlamına gelen Lankku'ydu. Tabii bizde kalas bir hakaretken, Finlandiya'da bunu "tek parça" anlamında kullanmışlar. N9'da ayrıca renklendirme, beyaz kasanın üzerine boyama ile yapılmıyor. Tamamen renkli reçine şekillendirilerek N9 kasası haline geliyor. Bu tasarımın avantajı da telefonun üzeri çizilse bile alttan kötü görünen farklı renkte katmanlar çıkmıyor. Ne kadar çizilirse çizilsin rengi aynı kalıyor.
Kasası gibi ekranı da çizilmeye dayanıklı N9'un. Corning'in Gorilla Glass teknolojisini kullanmışlar. Bu da demek oluyor ki ne kasayı ne ekranı "doğru düzgün" bir kullanımda çizemezsiniz, çizseniz bile rahatsız etmez.
Telefonun ön yüzünde hiç tuş bulunmuyor, bunun sebebi de birazdan Yazılım bölümünde bahsedeceğimiz N9'un "swipe - kaydır" özelliği. Hafif bombeli ekran, ekran kenarlarındaki boşlukları gizliyor. Bu da çok şık bir görünüm sağlıyor N9'a. Daha önceki incelemelerde, ekran kenarındaki boşluğun fazla olmasının, telefonu kötü gösterdiğini söylemiştim. N9 ise tek kelimeyle harika görünüyor.
Yazılım:
MeeGo'nun Nokia'ya vedası, N9 ile oluyor. Yapılan resmi bir açıklama bu. Fakat bence MeeGo'yu onurlandırmak değil, Windows Phone 7'nin kobayı yapmak oldu bu durum.
Tamamen açık kaynaklı, Linux tabanlı bir işletim sistemi olan MeeGo, aslında Intel ve Nokia'nın açık kaynak projelerinin birleşiminden oluşuyor. Nokia N9'da ise aslında tam anlamıyla MeeGo kullanılmamış. MeeGo 1.2'nin özelleştirilmiş bir versiyonu tercih edilmiş. Nokia, Harmattan denen, Debian paketleri kullanan çekirdeği tercih edilmiş. Bu sürüm MeeGo 1.2 ile Nokia'nın Qt platformu sayesinde tam uyumlu olarak çalışıyor.
MeeGo'yu genel olarak iOS'a benzettim. İmgelerin görünümü ve dizilimi iOS'a, ana sayfa düzeni ise Android'e benziyor. Pek çok widget ile ana sayfanızı düzenleyebiliyorsunuz. Kullanımı da oldukça basit.
N9'da MeeGo'nun asıl öne çıkan özelliği multi-tasking yani çoklu program çalıştırması oldu. Sloganı "Swipe - kaydır" olan işlemde açtığınız her program farklı bir pencerede açılıyor ve uygulamalar arası geçişi ekranı kaydırarak yapıyorsunuz. 5-6 uygulamaya kadar sorunsuz kaldıracak kapasiteye ve güce sahip N9. Fakat işin suyunu çıkartıp daha da fazla uygulama açarsanız mevcut, açık olanları kapatmadan, telefonda bariz bir yavaşlama hissediyorsunuz.
Öne çıkartılan özellik Swipe, fakat aynı zamanda Swype da yüklü olarak geliyor N9'da. Kullanmaya alışkın insanların "en hızlı metin girme yöntemi" olarak nitelendirdiği Swype'ı şahsen uzun süre kullanmadım ve bu yüzden alışamadım. Fakat olumlu eleştirileri dikkate almak lazım.
Nokia N9'un içerisinde yüklü gelen tarayıcı Safari Web Kit tabanlı ve Adobe Flash desteklemiyor. Bu bazılarına göre bir eksiklik olmayabilir, fakat internet sitelerinin büyük çoğunluğunun hala Flash tabanlı pek çok özellik sunduğu düşünülünce, benim gözümde büyük bir eksiklik.
MeeGo, açık kaynak olması açısından güvenilir bir seçenek olabilirdi mobil cihazlarda. Ayrıca uygulama altyapısı bakımından da büyük potansiyeli vardı bana kalırsa. Tabii ki şu an için Android Market ve App Store'daki yazılımlar ile sayı olarak karşılaştıramayız ama Facebook, Twitter gibi temel uygulamaları MeeGo'da da rahatlıkla yükleyip kullanabilirsiniz. Angry Birds başta olmak üzere pek çok popüler oyunu da yine N9'a kurabiliyorsunuz.
Üzerinde pek çok Nokia'ya özel yazılımla geliyor N9. Bir tanesi de Nokia Maps. Daha önce sitemizde de defalarca Ovi Maps'in Google Maps'ten bile daha iyi olduğunu söylemiştik. Nokia Drive uygulaması ile navigasyon cihazı olarak da aracınızda kullanabilirsiniz N9'u.
Donanım:
Piyasadaki mevcut akıllı telefonlar artık bir standarta oturdu neredeyse. 1 GHz işlemci, 512 MB RAM, 16 GB depolama alanı, WVGA (480p) çözünürlüklü kapasitif dokunmatik ekran, 5 MP kamera artık neredeyse her akıllı telefonda sabit. Bunun üstündeki özelliklerin etkilediği de genelde sadece fiyat oluyor.
Nokia N9'un donanımı (benim belirlediğim) standartların üzerinde diyebilirim. İşlemci olarak ARM v7 mimarisini kullanan 1 GHz'lik Cortex A8 işlemci tercih edilmiş. Tabii çift çekirdekli işlemcilere göre multi-taskingde daha zayıf olsa da, bu tek çekirdekli işlemci N9 için yeter de artar bile. 1 GB RAM de yine birden fazla uygulama açtığınızda (yine söylüyorum, suyunu çıkarmadığımız sürece) fazlasıyla yeterli oluyor.
PowerVR SGX530 grafik yongası tercih edilmiş Nokia N9'da. Apple'ın iPhone 4, iPad, iPod Touch'larında da kullandığı, 5 serisi PowerVR işlemcilerden birisi N9'un üzerindeki. 3 boyutlu oyunlar da dahil, rahatlıkla oynayabiliyorsunuz Nokia N9'da bu sayede.
Nokia N9'un büyük eksikliklerinden bir tanesi bana kalırsa hafıza kartı takılamaması. İsterseniz 64 GB'lık model ile bir cep telefonu için devasa bir alan kullansanız da, veri yedeklemesi ya da cihazlar arası kolay aktarım için hafıza kartı kesinlikle gerekli.
Tasarımının ne kadar harika olduğunu uzun uzun anlattık zaten N9'un. Ekranı da oldukça başarılı. Ekran parlamayı önleyecek özel bir madde ile kaplanmış, bu sayede güneş altında da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Ayrıca dokunmatiğin de çok başarılı olduğunu söylemeliyim. Zaten reklamları bile "swipe - kaydır" üzerine kurulu, dokunmatik bir telefon Nokia N9.
Nokia N9'un 1450 mAh bataryası yuvarlak hesapla 2 gün dayanıyor. Eğer telefonunuzu cebinizden fazla çıkarmaz, WiFi, 3G kullanmazsanız muhtemelen 4 günü bulur. Piyasadaki pek çok telefonu günde en az bir kere şarj etmek gerekiyor. Androidli telefonların neredeyse hepsi 1.5 gün kadar dayanıyor en fazla. Bu da her akşam şarj etmeniz gerektiğine işaret. Ayrıca micro-USB ile şarj edilebildiği için N9, herhangi bir kabloyla rahat rahat şarj edebilirsiniz herhangi bir bilgisayardan.
Kamera:
Nokia'nın akıllı telefonlarındaki kameralar son zamanlarda (N8'le başlayarak) oldukça iyi. Carl Zeiss lensi, Nokia N9'da da bulunuyor. 8 MP'lik kamera ile yüksek çözünürlüklü, oldukça kaliteli fotoğraflar çekmek mümkün.
Teknik detaylara gelirsek Nokia N9'un kamerası 28 mm geniş açı odak uzaklığına sahip. f/2.2 diyaframı ve 10 cm'den başlayan odak uzaklığı da bir akıllı telefondan beklediğiniz en üst düzey fotoğraf performansını sunmaya yetiyor.
Nokia N9'da ayrıca 30 FPS'lik 720p videolar çekebiliyorsunuz.
MeeGo'nun fotoğraf düzenleme yazılımıyla da çekimlerinize eğlenceli efektler verebilir ya da eskiden MySpace'e koyulan, tepeden çekilmiş fotoğraflar yerine yeni moda Sepia efektiyle sosyal ağ hesaplarınıza drama katabilirsiniz.
Sonuç:
Nokia N9 için gönül rahatlığıyla, şimdiye kadar incelediğim en şık telefon diyebilirim. Daha önceki favorim Sony Ericsson Xperia Neo'ydu, fakat sadeliğiyle N9, bence piyasadaki en şık telefon. Tek parça gövdesi, çizilmeye karşı hem kasasının hem de ekranının dayanıklı olması, başarılı kamerası telefonu saın almak için birer sebep.
Tabii ki her övgünün bir "ama"sı vardır. Nokia N9'un "ama"sı da MeeGo. Mobil internet dahil olmak üzere cep telefonumu çok fazla kullanan birisi değilim. Benim gibi akıllı telefonunu sadece konuşmak, mesaj atmak, arada yol tarifi bakıp, Facebook, Twitter, Foursquare kullanmak için kullanıyorsanız, N9 çok iyi bir tercih olabilir. Fakat beklentileriniz yüksekse MeeGo beklentilerinizi karşılamayacaktır.
Akıllı telefonlarda eskiden "boyu değil işlevi" denirdi. Şimdi ise "işlevi değil sayısı" deniyor. Daha fazla uygulaması olan platform, diğerlerinin önüne geçiyor. Şu an için iOS önde olsa da Android Market yavaş yavaş arayı kapatıyor. Windows Phone belki Nokia'nın desteğiyle yarışa girebilir, fakat MeeGo ve Symbian artık lider gruptan kopup, tur bindirilen uzun mesafe koşucuları gibiler. Örneğin Android ya da iOS'ta aklınıza gelebilecek her ihtiyaç ile ilgili bir uygulama bulurken, MeeGo'da bu mümkün değil. Yerel, Türkçeleştirilmiş uygulamalarda Symbian çok kuvvetli, fakat MeeGo değil.
[/hide]
Sehzade

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
970x91
buca escort cialis fiyat viagra fiyatı

Forumdervis

Türkiyenin en güncel forum sitesi

Task